Kategorie

BARVOSLEPOSTV této kategorii naleznete 3 druhy(ů) zboží.

BARVOSLEPOST
Barvoslepost (daltonismus) je porucha barevného vidění lidského oka. Její odborný název je odvozen od jména anglického přírodovědce Johna Daltona, který touto poruchou sám trpěl a vědecky jí popsal. Je způsobena poruchou buněk sítnice zvaných čípky.

Tyčinky a čípky jsou buňky sítnice se schopností reagovat na dopad světla. Tyčinky reagují i na slabé světlo, ale neregistrují barvy a neposkytují dostatečně ostrý obraz. Čípků jsou tři druhy (jeden pro každou základní barvu), poskytují ostrý a barevný obraz, ale potřebují dostatečné osvětlení.

Barvoslepost má několik typů podle toho, jakou barvu člověk nevnímá. Nejčastějším případem je neschopnost rozlišit červenou, zelenou nebo modrofialovou barvu, méně častá je barvoslepost na žlutou a modrou. Zřídka (necelé 1% postižených) se vyskytuje barvoslepost na všechny barvy, kdy člověk vidí pouze ve škále šedi.

Obvykle je porucha barvocitu vrozená a je dědičně recesivní, v menším množství případů jde o poruchu získanou. Pro vrozenou poruchu barvocitu neexistuje léčba, ale je možné ji do určité míry korigovat.

DOPORUČENÉ BYLINKY a PŘÍPRAVKY :