Kategorie

Bylinka na zvětšení prsou neexistuje, ale je spousta jiných, které život usnadní. Je celá řada rostlin, které ovlivňují tvorbu hormonů a uvádějí je do správné rovnováhy, protože ženské zdraví závisí hlavně na rovnováze hormonální činnosti.

Bylinky na podporu kojení jsou zejména jestřabina lékařská, fenykl a sporýš lékařský - z nich se pijí čaje.

Všechny tyto bylinky jsou obsaženy v bylinné čajové směsi pro kojící matky.

Žena, která chce ukončit kojení, zastavit tvorbu mléka, by měla použít šlavěj lékařskou. Ta má i jiné účinky, např. v oblasti zažívání, plicních chorob a další, na zastavení tvorby mateřského mléka je však úplně unikátní. Ze šlavěje se dělá odvar, aby se zneutralizovaly látky, které mohou dráždit slezinu, vaříme 2 minuty.

Co se týče tlaků v prsou, svírání, bolestí, které přicházejí hlavně před menopauzou a také před menstruací, tak můžeme použít čaje z chmele, který uklidňuje nervovou soustavu, ale má také v sobě biologicky cenné látky - fytoestrogeny.

Fytoestrogeny působí jako estrogeny, ale nemají ty negativní účinky jako umělé estrogeny. Když žena bere umělé estrogeny, tak není od věci udělat si čas od času estrogenový obraz, protože při jejich předávkování může vzniknout třeba rakovina.

List maliníku (z lesních malin) také obsahuje řadu biologicky důležitých látek. Používá se na čaj a to před porodem, aby byl porod lehký. Čaj je velmi lahodný a můžeme si ho ještě vylepšit tak, že ho v létě natrháme, navlhčíme, zabalíme na 2 dny do utěrky, necháme zapařit a pak usušíme. Čaj tímto procesem získá výbornou chuť. Pro stejné účely se používá také lněné semeno, které má v sobě také fytoestrogeny, a další rostliny, např. červený jetel. Pak je zde také celá skupina brukvovitých zelenin - zelí, kapusta a podobné, zde je ale potřeba být opatrní a nepředávkovat se, protože předávkování těmito látkami může způsobit např. onemocnění štítné žlázy.

Jako další uvedu vrbku úzkolistou, která se sice nepoužívá na prsa, ale je dobrá v kombinaci se svízelí a kontryhelem třeba na vaječníkové cysty.

Kontryhel je základní gynekologická rostlina, která pokrývá všechny ženské choroby.

Ještě bych v souvislosti s prsy zmínil něco na elasticitu kůže - výborný je kal z vína - vinné kvasnice, já jsem to viděl jako masky na kůži používat ženy v moselské oblasti. Pokud ale nemáme zdroj těchto vinných kvasnic, můžeme použít i klasické pivní kvasnice - rozděláme je s vodou a uděláme si masku.

Pro zajímavost uvádím tis, což je velmi jedovatá rostlina, stačí jen pár snítek a otrávíte se, ale chtěl jsem upozornit na to, že se z něj dělají třeba chemoterapie při rakovině prsů.

Zvláště bych chtěl upozornit na rostlinu, která se jmenuje dioscorea, je to mexická rostlina, která obsahuje steroidní látky, ale takové, které nepoškozují člověka. Tato rostlina se používá při rakovinných onemocněních, která nejdou vyléčit ani radioterapií, chepoterapií nebo operativně. Zde se potom používají látky z této rostliny, dělají se čaje, tinktury, masti.

Na záněty prsou a mastitidy bych na obklady doporučil měsíček, řebříček a kontryhel. Můžeme je pít i dělat obklady a jejich užíváním můžeme zánětům předcházet.