Ako si pripraviť a užívať ideálny bylinkársky čaj, nálev, odvar, výluh, kúpeľ, tinktúru, olej, masť, sirup, kloktadlo, obklad, prášok ...

Nálev (čaj)

1 - 2 čajové lžičky sušené byliny přelijeme čtvrt litrem vody teplé max. 50°C, necháme 8 minut vyluhovat.
Pijeme 2 - 3x denně pomalu po doušcích (max. 10 minut před jídlem).
Po vychladnutí scedíme přes sítko nebo plátýnko.

Odvar (čaj)

1 polévkovou lžíci bylinky povaříme ve čtvrt litru vody asi 5 - 10 minut, necháme 8 minut vyluhovat a scedíme.

Pijeme 2 - 3x denně pomalu po doušcích (max. 10 minut před jídlem).

Macerát (čaj)

1 polévkovou lžíci byliny dáme do čtvrt litru převařené, ale studené vody a necháme 8 - 10 hodin (přes noc) macerovat, pak mírně ohřejeme na 40°C, necháme 8 minut vyluhovat a scedíme.

Pijeme 2 - 3x denně pomalu po doušcích (max. 10 minut před jídlem).

Výluh

Bylinku zalijeme studenou vodou a necháme 24 hodiny louhovat.

Ideální bylinářský čaj

Večer přelijeme 3 polévkové lžíce sušené bylinky 1 litrem studené vody a necháme vyluhovat pod pokličkou do rána. Ráno mírně ohřejeme na 40°C a necháme 8 minut vyluhovat.

Pro zvýšení účinku je vhodné přidat 1 polévkovou lžíci tinktury té samé bylinky, ze které vaříme čaj. Tento   čaj obsahuje totiž látky rozpustné ve vodě i v alkoholu.

Ráno vypijeme sklenku tohoto čaje a zbytek popíjíme z termosky, po doušcích během dne (max. 10 minut před jídlem).

Vinný odvar

2 - 3 čajové lžičky byliny přelijeme 300 ml červeného vína, vaříme 3 minuty a necháme půl hodiny odstát.

Pijeme 3x denně 1 dl vinného odvaru.

Inhalace

Jednu polévkovou lžíci sušené bylinky zalijeme litrem vroucí vody.

Páry vdechujeme pod ručníkem.

Koupel

Pro celkovou koupel vezmeme 200 g sušených bylinek, na koupání pro děti nebo jen částečnou koupel (prohřívání nemocných orgánů) stačí jen 100 g bylinek. Na noc je dáme do studené vody macerovat, druhý den vše zahřejeme a tekutinu přilijeme do koupele.

Rostliny můžeme použít zpravidla ještě dvakrát takže koupel užíváme 3x týdně.

Tinktura

150 g sušené bylinky vložíme do dobře uzavíratelné láhve a zalijeme 1 litrem 40% - 50% alkoholu (žitná, slivovice, režná nebo jiný destilát), dobře uzavřeme a necháme 10 - 14 dní stát při pokojové teplotě. Denně protřepáváme. Pak vše slijeme do připravených lahviček, které opatříme jmenovkou, datem výroby a uschováme v chladu a temnu.

Olej (mazání)

Bylinkou naplníme do 1/3 dobře uzavíratelnou láhev a zalijeme dobrým stolním olejem (olivový, slunečnicový, mandlový - nejlepší je tzv. panenský, tj. lisovaný za studena), dobře uzavřeme a postavíme na 10 - 14 dní na slunné místo. Pak vše slijeme do připravených lahviček, které opatříme jmenovkou, datem výroby a uschováme v chladu a temnu.

Mast

150 g sušené nadrobno posekané nasypeme ?do 500 g rozehřátého sádla, necháme vzkypět, přidáme lžičku octa a 5 g včelího vosku (například z přírodní svíčky), zamícháme a odstavíme. Vše necháme stát přikryté jeden den. Druhý den směs slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes lněné plátno do připravené čisté nádoby a opatříme jmenovkou s datem výroby.

Sirup

Sušené bylinky zalijeme studenou vodou, aby byly ponořeny a necháme 24 hodiny stát. Druhý den je 15 minut povaříme, potom vylisujeme šťávu a dále uvaříme s cukrem a to na mírném ohni za stálého míchání, dokud se hmota netáhne jako med. Na 1 kg šťávy dáváme 1,5 kg cukru.

Šťáva

Čerstvé byliny vylisujeme v lisovacím strojku na ovoce nebo rozmačkáme a protlačíme přes pláténko. K lisování jsou vhodné nerezové, smaltované nebo porcelánové nádoby, aby nedocházelo k nežádoucí reakci s kovem.

Víno

Pokrájenou bylinku nebo směs bylinek naložíme do bílého vína a necháme 8 dnů stát. Potom přecedíme a slijeme do jiné sklenice.

Likér

Šťávu z bylin nebo jejich plodů procedíme přes pláténko, přidáme citrón nebo kyselinu citrónovou a na litr šťávy 10 g hřebíčku. Můžeme přidat skořici a med.

Kloktadlo

Ke kloktání používáme odvar z bylin nebo lihový extrakt (tinkturu) ředěnou vodou.

Obklad

K obkladům používáme odvar z bylin, výluh nebo nálev, teplý nebo studený.

Prášek

Sušenou bylinku rozdrtíme, roztlučeme v hmoždíři nebo umeleme a prosejeme skrz sítko. Ukládáme do skleněných nádobek suzávěrem.

Pozor : Aromatické byliny (např. máta, meduňka, bazalka) se rozmělňují těsně před použitím.